خانه >> روانشناسی اسلامی >> مفهوم روانشناسی اسلامی چیست؟
مفهوم روانشناسی اسلامی

مفهوم روانشناسی اسلامی چیست؟

روانشناسی از دیدگاه دینی و اسلامی، مفهوم کامل و جامعی دارد. بهترین راه برای بهره مندی از این علم چیست؟

علم روانشناسی متشکل از شاخه های زیادی است و نوپا بودن آن باعث شده تا شاخه های نوینی از این علم طی سال هایی نه چندان دور بروز و ظهور کند؛ اما اینکه مفهوم روانشناسی اسلامی هم موضوعی جدید محسوب می شود، جای صحبت دارد.

اندیشمندان اسلامی همچون فارابی و ابوعلی سینا در زمان حیات خود مطالبی را جمع آوری و بیان نموده اند که نشان می دهد علم روانشناسی از منظر اسلامی، از قرن ها پیش وجود داشته است و در آن دوران اصطلاح «علم النفس» را برای این شاخه از روانشناسی بکار برده اند و کتبی با همین نام نیز در حال حاضر در دسترس افراد وجود دارد.

نکته اساسی اینجاست که آن چه در روانشناسی اسلامی مورد توجه است بهره گیری و استفاده و استناد به آیات قرآن و کلام حق و همچنین روایات و احادیث ائمه اطهار (ع) است و بهترین منبع برای رسیدن به این علم، کتب دینی و احادیث و همچنین قرآن است.

بدین معنی که راه و روش صحیح زندگی و تربیت اخلاقی و رسیدن به سعادت و کمال انسانی، در این شاخه از روانشناسی هدف نهایی بوده و مکاتب مختلف انسانی و معنوی از آموزه های این علم بهره برده اند.
آرامش ماندگار همیشه همراه شما خواهد بود.

جهت تعیین وقت مشاوره از طریق راه های ارتباطی زیر اقدام فرمایید:
ساعات پاسخگویی: شنبه تا چهارشنبه
صبح ها 10 الی 13 | عصرها 17 الی 20
تلفن همراه: ‎‎‎0915 305 0790
تلفن ثابت: ‎‎‎0513 892 4459
در صورت عدم پاسخگویی، جهت تعیین وقت مشاوره لطفاً نام و نام خانوادگی و موضوع مشاوره خود را به شماره ‎‎‎0915 305 0790 پیامک کنید.